Si t’i thoni “lamtumirë” dhimbjes së vazhdueshme të fytit

Publikuar më

Moti i ftohtë bën që sëmundje të tilla si gripi dhe ftohja të shndërrohen në epidemi. Viruset e shkaktuara nga sëmundje të tilla mund të ndikojnë negativisht në jetën e përditshme për shkak të dhimbjes së fytit. Mund të jetë e vështirë për të marrë frymë, për të ngrënë, për të folur. Ekspertët rendisin metodat që mund të lehtësojnë dhimbjen e fytit në shtëpi gjatë periudhave kur këto sëmundje janë intensive.

Kalimi i shumë kohe në ambiente të mbyllura dhe ajrimi i pamjaftueshëm i ambienteve shkaktojnë rritjen e epidemive. Ankesa më e madhe në sëmundje të tilla është dhimbja e fytit. Dhimbjet e fytit të shkaktuara nga infeksioni mund të kurohen me trajtime antibiotike të përshkruara nën kontrollin e mjekut, por dhimbja mund të reduktohet me metoda natyrale të trajtimit që mund të bëhen në shtëpi.

Qëndroni larg substancave të dëmshme

Gjatë periudhave kur dhimbja e fytit është e fortë, patjetër duhet të qëndroni larg substancave të dëmshme si duhani, kafeina dhe alkooli. Substanca të tilla irritojnë më shumë fytin tuaj dhe rrisin më shumë nivelin e dhimbjes.

Konsumoni shumë ujë

Është e rëndësishme ta mbani zonën me lagështi për të lehtësuar dhimbjen e fytit. Për këtë arsye, është e nevojshme të rritet konsumi i lëngjeve. Kur pini shumë ujë, tharja e fytit dhe ngjitja e viruseve dhe baktereve në fyt mund të parandalohen.

Bëni gargarë

Duke shtuar një lugë çaji kripë dhe një lugë çaji sodë buke në një gotë me ujë të ngrohtë, mund të aplikoni shpëlarjen e gojës që do të përgatisni pasi të keni larë dhëmbët dhe të dyja këto përzierje mund të reduktoni ndjeshëm mikrobet në gojë dhe të zbutni fytin.

Mos i konsumoni këto lëndë ushqyese

Gjatë periudhave kur dhimbja e fytit tuaj është intensive, ekspertët paralajmërojnë që të qëndroni larg çokollatës, erëzave dhe ushqimeve të skuqura. Ushqime të tilla mund të irritojnë më tej fytin tuaj.

Komentet