Si të bëni një maskë me kungull për fytyrën, sipas një dermatologeje

Publikuar më

“Kungulli ka shumë përfitime,” tha për Prevention Ava Shamban, një dermatologe e certifikuar me bazë në Kaliforni. “Kunguli përmban vitaminë A, C dhe E, të cilat hidratojnë, forcojnë dhe mbrojnë lëkurën.”

Përbërësit e recetës së saj:

– 2 filxhanë me kungull pure
– 4 lugë gjelle me kos të thjeshtë
– 1/3 filxhan me bajame të bluara imët
– 4 lugë gjelle me mjaltë
– ¼ lugë me vaj ulliri

Përgatitja:

Përzieni të gjithë përbërësit derisa të krijohet një masë homogjene. Vendoseni në lëkurë të pastër dhe lëreni të veprojë për afro 10 minuta.

Pjesën tjetër të maskës mund ta vendosni në frigorifer.

Komentet